Školní poradenské pracoviště

V našem týmu jsou pro žáky připravení odborníci, kteří pomáhají s řešením různých úskalí ve škole a v životě, a to po celou dobu studia. Jsou k dispozici také pro rodiče žáků i učitele.


Mgr. Zuzana Čapková – výchovná a kariérová poradkyně

Kariérní poradenství

Studenti mohou využít možnosti poradenství v oblasti volby volitelných seminářů a následného studia po ukončení gymnázia. Výchovný poradce může pomoci s výběrem seminářů či vysoké školy jednak pomocí konzultace a poradenského rozhovoru, tak také využitím dotazníků profesní a studijní orientace. Studenti zároveň pravidelně dostávají informace o vysokých školách (přijímací řízení, nabízené obory).

Studium

Dále je možné se na výchovného poradce obrátit v otázce učení (efektivita studia, motivace k učení), školní ne/úspěšnosti či v případě jakýchkoliv problémů s učením a zvládáním výuky. Výchovný poradce zprostředkovává kontakt mezi rodiči žáka a školskými poradenskými zařízeními (pedagogicko-psychologická poradna, speciálně pedagogická centra). Výchovný poradce také eviduje a ve spolupráci s učiteli podporuje talentované žáků (účast v soutěžích, Středoškolská odborná činnost, metodika výuky).

Výchovně-vzdělávací problémy

V neposlední řadě se na výchovného poradce mohou obrátit studenti, rodiče či učitelé v otázce výchovných či jiných problémů (problémy s chováním, podezření na šikanu, psychosociální problémy). Výchovný poradce je v kontaktu s místními odborníky (psycholog), pedagogicko-psychologickou poradnou v Příbrami a dalšími odbornými pracovišti, která mají naše žáky v péči.

Kontakt: zuzana.capkova

Konzultace: dle individuální dohody.


Mgr. Jana Sprengerová – metodička prevence rizikových jevů

S čím vám může pomoci metodik prevence? Co řeší?

Metodik prevence se aktivně podílí na monitorování a řešení nezdravých vztahů v kolektivu třídy a mezi žáky školy, včetně případů šikany. Organizuje preventivní programy zaměřené na experimenty žáků s návykovými látkami, ať už se jedná o látkovou či nelátkovou závislost, a spolupracuje s odborníky a organizacemi, které se zabývají prevencí závislostí. Spolupracuje také s pedagogickým sborem a bezpečnostními složkami při řešení případů vandalismu, krádeží a ničení osobních věcí žáků ve škole. Realizuje programy a aktivity zaměřené na prevenci fyzického a psychického ubližování, slovního napadání žáků ve škole a podporuje pozitivní a respektující školní prostředí.

Vzdělávací programy zaměřené na prevenci rasové a menšinové intolerance, extremismu a homofobie jsou součástí naší práce, stejně jako poskytování podpory žákům, kteří jsou oběťmi domácího násilí a sexuálního zneužívání. Organizujeme preventivní programy zaměřené na poruchy příjmu potravy a vzděláváme žáky a rodiče o zdravém stravování a prevenci těchto problémů. Monitorujeme a intervenujeme v případě dalších problémů, které ovlivňují vzdělávání a výchovu žáků, například záškoláctví. Metodik prevence se aktivně podílí na vytváření bezpečného a podpůrného školního prostředí, kde se žáci cítí dobře a mohou se plně soustředit na své vzdělávání a osobní růst.

Kontakt: jan.sprengerova

Konzultace: dle individuální dohody.


Mgr. Zuzana Hudečková – koordinátorka pro žáky s IVP – mimořádně sportovně nadané

Koordinátorka pro žáky s IVP mimořádně sportovně nadané se věnuje především žákům s výjimečným sportovním nadáním. S žáky systematicky pracuje na konkrétním uzpůsobení podmínek vzdělávání s cílem jejich ideálního zajištění. Poskytuje poradenskou činnost a spolupracuje s odbornými poradenskými zařízeními, s rodiči žáků i s dalšími odbornými poradci. Vytváří individuální vzdělávací plány, plány pedagogické podpory pro žáky s mimořádným sportovním nadáním tak, aby žáci zdařile zvládli studium.

Kontakt: zuzana.hudeckova

Konzultace: dle individuální dohody.