Kronika

Turnaj ve stolním tenise

20.10.2010

19. října 2010 se v Sedlčanech konaly Středoškolské hry ve stolním tenise. Náš tým reprezentovali tito studenti: Ondřej Igerský a Jakub Rondoš ze septimy a naposledy ve své karieře studentů Ondra Fiala a Vojta Kopáček z oktávy.

Právě tito dva hráči reprezentovali školu naposledy a toužili po velkém úspěchu, doufali ve finále a ve skrytu duše možná i ve vítězství. A neuvěřitelné se opravdu, ale nakonec jen málem, stalo skutkem. Vítězství bylo nadosah. Pátý rozhodující set mezi Ondrou Fialou a J. Kardou ze Střední průmyslové školy Příbram skýtal nádherný, dramatický a vrcholový stolní tenis, hala ani nedutala, vítězství se co chvíli přelévalo k jinému hráči a nakonec Ondrovi chybělo kousek pověstného sportovního štěstí.

Ale i tak klukům patří slova nejvyššího uznání a poděkování za osm let vzorné reprezentace nejen ve stolním tenise, ale i ve volejbale a jiných soutěžích. Snad je jejich kolegové z nižších ročníků dobře nahradí.

Martina Brabencová

KDE SE STALA CHYBA

Dne 19.10. 2010 se v rámci Středoškolských her konal v Sedlčanech turnaj ve stolním tenise. Naše gymnázium postavilo do boje tým, který měl teoretické šance na vítězství. Do semifinále proklouznul tým pí. Brabencové celkem bez větších problémům z druhého místa, když 4:2 prohrál se Střední průmyslovou školou Příbram, a porazil týmy Gymnázia Příbram „B“ a Gymnázia Sedlčany.

V semifinále už to ale nebylo tak lehké jako ve skupině. Po vyhrané čtyřhře a dvou bodech Ondry Fialy byl stav proti Gymnáziu Příbram „A“ 3:3 a k zápasu nastupoval Vojta Kopáček. V prvním setu neměl se soupeřem problém až do stavu 10:7, kdy vypustil koncovku a tento set prohrál. Ztratil koncentraci a vzápětí byl stav druhého setu 8:10. Všude panovaly nervy. Po neuvěřitelných míčcích stáhl náskok soupeře a vítězně zakončil tento set. Ve třetím, rozhodujícím setu však už byl Vojta psychicky silnější a bez problémů si se soupeřem poradil. Postup do finále byl na světě!

Ve finále jsme se střetli opět s týmem ze Střední průmyslové školy v Příbrami. Bylo to velice vypjaté utkání. Po prvních 4 utkáních byl stav 2:2 (vyhraná čtyřhra+1 bod Ondry Fialy). Další zápas byl v režii soupeře. Stav byl tedy z našeho pohledu 2:3. K dalším zápasům, které se hrály na stolech vedle sebe, nastoupil Vojta Kopáček a Ondra Fiala. Vojta suverénním způsobem zvítězil 3:0. V ten moment jsme se stávali horkými favority na vítězství, protože naše jednička Ondra Fiala ještě v tomto turnaji neprohrál.

Po vítězném prvním setu už každý z našeho týmu začal tajně doufat ve vítězství a postup do krajského kola, ačkoliv věděl, že ještě není rozhodnuto. Také se to v dalších dvou setech potvrdilo, když Ondra prohrál oba dva v koncovce. Neskutečně krásné míčky byly k vidění, fanoušci obou týmů se bavili a mohutně povzbuzovali oba hráče. Za stavu 1:2 na sety z našeho pohledu to nevypadalo vůbec pěkně. V tuto chvíli Ondra nesměl zaváhat, neprohrát ani jeden ze dvou setů. Ve čtvrtém setu přestal Ondra chybovat a zvítězil v poměru 11:7. Šlo do tuhého.

oslední set. Rozhodující jak pro tento zápas, tak pro celý turnaj a také pro postup do krajského kola. Pátý set začal z našeho pohledu krásně. Od stavu 2:2 hrál Ondra bezchybně a za stavu 8:2 byl soupeř donucen použít time-out. Vítězný zápas jsme měli blíže než na dosah ruky. Ale v tuto chvíli jako by přišel jiný hráč. Krásné výměny zkrášlovaly koncovku tohoto zápasu, ale bohužel vždy ve prospěch soupeře. Je to neuvěřitelné, ale než se stihl člověk rozkoukat, byl stav vyrovnaný 8:8. V tuto chvíli nastávaly teprve velké nervy. Teď se mohl stát vítězem opravdu každý. Stačí jedna malá chybička a může být osudová.

Stav 9:9 byl výhodnější pro soupeře, měl totiž servis. Po chytrém podání a rychlém útoku se soupeř dostal do vedení 10:9 a měl tedy první matchball v tomto zápase. My jsme se ale nevzdávali. O.Fiala hrající soutěž v Praze je na takovéto vypjaté situace zvyklý. Zachoval chladnou hlavu a srovnal stav na 10:10. A měl výhodnější pozici. Měl servis. Podání soupeř přijal tak dobře, že dostal našeho hráče okamžitě do obrany. Po pár dobrých smečích, které ale Ondra chytil, přišla jedna, na kterou už ale nedosáhl. Druhý matchball pro soupeře a ještě výhoda servisu. Ale ani za velké podpory obecenstva se mu nepodařilo ho proměnit. Až do stavu 15:15 měla hra stejný průběh, vedení soupeře a následné srovnání na nerozhodný stav.

Za stavu 15:15 měl ale Ondra navrch a dostal se do těsného vedení 16:15 a byl to pro něj první matchball. Po soupeřově servisu zaútočil, ale bohužel míček neměl tolik přesnosti, aby rozhodl o našem vítězství. Stav byl srovnaný na 16:16. Při dalším míčku měl soupeř velké štěstí, prasátko rozhodlo o jeho výhodě. V nervy drásajícím konci udělal ale Ondra menší chybičku a soupeř ji následně potrestal, čímž proměnil svůj už sedmý matchball a rozhodl o tom, že soupeři jsou tím týmem, který si za necelý měsíc zahraje v krajském kole.

Stolní tenis byl k vidění chvílemi až neuvěřitelný, bohužel však ze špatným koncem pro náš tým.